“Mama vám povedala, že vás ľúbi? Overte si to!”

Autor: Jana Paveleková | 27.10.2016 o 19:20 | Karma článku: 2,27 | Prečítané:  777x

Zdá sa vám to čudné? Investigatívny žurnalista sa síce spolieha na svoj inštinkt, ale najdôležitejšie sú fakty podložené dôkazmi.

25.10.2016 sa na akademickej pôde Univerzity Komenského v Bratislave konala otvorená prednáška držitelky Pulitzerovej ceny, Deborah Nelson. Ako by mal investigatívny novinár pristúpiť k svetu, ktorý sa celý mení?

Kto je Deborah Nelson?

Investigatívna novinárka, ktorá je docentkou na Maryladskej univerzite, kde pôsobí od roku 2006. Študentom odovzdáva svoje vedomosti zamerané na investigatívnu žurnalistiku, mediálne zákony a etiku. Týmto témam zasvätila celú svoju doterajšiu kariéru. O investigatívnej žurnalistike prednášala aj v Lotyšsku (v rámci programu Fulbrightovej nadácie) a aj v Číne (ako odborníčka neziskovej organizácie US-China EDUCATION Trust). V minulosti aktívne pôsobila v The Los Angeles Times, Washington Post, Seattle Times či v Chicago Sun-Times. Za svoju činnosť v oblasti vedy a životného prostredia získala viacero ocenení. Medzi ne patrí aj Pulitzerova cena, ktorú v roku 1997 získala za série článkov, ktoré posvietili na rozsiahle zneužívanie vládneho programu zameraného na zabezpečenie bývania pre rodiny amerických indiánov. Nedávno spolupracovala dokonca aj pri príprave národne ocenenej série článkov pre Reuters o zvyšujúcej sa hladine oceánov. Jej dôležitým projektom je aj kniha, ktorej venovala niekoľko rokov svojho života. The War Behind Me (2008) približuje americké vojnové zločiny vo Vietname a približuje životy vojakov, ktorí mali snahu v zastavení vojnovej brutality. Medzi svoju činnosť zahŕňa aj skúmanie porušovania etických práv v zdravotníctve v rozvojových krajinách sveta.

 

Ako písať o svete, ktorý sa celý mení?

Otvorenú prednášku usporiadala v spolupráci Univerzita Komenského v Bratislave, Nadácia Tatra banka a Nadácia Petit Academy. Deborah Nelson na Slovensku svoje myšlienky poslucháčom povedala rovno dvakrát. Prvý krát v Bratislave a druhý krát v Košiciach.

Deborah verí, že výzva pre investigatívneho novinára nie je prekážkou. Výzva by mala človeka naučiť rozumieť životu. Prednáška sa venovala aktuálnej myšlienke. Klimatickým zmenám na planéte, ktoré ešte stále mnohí popierajú. Aj napriek vedeckým pokusom a údajom, ktoré nahromadili vedci a novinári za niekoľko desaťročí.

„Klimatické zmeny sú už tu. Novinári by sa mali venovať tejto téme pozorne a s vášňou. V ich slovách musí vyžarovať pravda a zodpovednosť.“

Chcete si prečítať celý článok?

Nájdete ho TU!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemci boli pár sekúnd od zázraku. Zastavilo sa nám srdce, priznal Daciuk

Hokejové zlato v Pjongčangu získali Rusi, vo finále zdolali Nemcov 4:3 po predĺžení.


Už ste čítali?