Hrad Červený Kameň

Autor: Jana Paveleková | 14.10.2016 o 18:05 | Karma článku: 4,32 | Prečítané:  809x

Hrad Červený Kameň sa nachádza v blízkosti Trnavy a Modry. Už odmalička hľadám tie červené kamene, z ktorých je postavený. Moje hľadanie je vždy neúspešné. Navštívili ste toto krásne miesto?

Opäť sme sa vybrali na výlet. Tento krát bol náš cieľ cesty hrad Červený Kameň. Toto miesto navštevujem od malička. Nachádza sa v blízkosti môjho rodného mesta, Trnavy, na úpätí Malých Karpát v obci Častá. Hrad som už navštívila toľkokrát, že jeho história aj povesti sú mi dobre známe, no i tak dokáže ponúknuť vždy niečo nové.

Pokiaľ chcete navštíviť hrad a neviete sa rozhodnúť ako sa tam dostanete, máte na výber z niekoľkých možností. Autom, bicyklom alebo prímestským autobusom. Zastávky sú rozmiestnené po celej obci. Najlepšie je však vystúpiť pri pumpe Schell, pri ktorej sa nachádza aj Zámocká ulica. Po nej stále rovno a ste na mieste.

Hrad Červený Kameň si čo to už prežil a viaže sa k nemu dlhá a zaujímavá história. Počiatky hradu siahajú až do polovice 13. storočia. Česká kráľova vdova Konstancia Uhorská nechala na svojich pozemkoch postaviť hrad, ktorý začal hrdo niesť svoj názov (v nem. Rothenstein). Hrad bol kráľovským majetkom, no neskôr ho začali vlastniť a obývať uhorské šľachtické rody. Môžeme spomenúť Matúša Čáka Trenčianskeho, Zápoľských alebo Turzovcov. Do dejín hradu však výrazne zasiahli Fuggerovci a Pálfiovci, ktorí sa aj neskôr stali majteľmi hradu. Fuggerovci hrad získali z dražby od Turzovcov, a tak v roku 1535 sa dostáva do vlastníctva jednej z najbohatších rodín vtedajšej Európy. Rodina sa rozhodla využiť jeho strategickú polohu, tak starý gotický hrad zrenovovali. Využíval ho ako sklad tovarov, vzhľadom pre jeho výhodnú polohu pri cestách do Bratislavy a do Viedne, s ktorými rodina obchodovala po celej Európe.

Postupne sa hrad renovoval na renesančnú pevnosť. Od roku 1537 bol postupne búraný. Na jeho mieste vyrástli štyri obranné bašty spojené múrmi a obytné krídlo.

Celý článok nájdete

(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

SVET

Pomáha aj NASA. Nájdu stratenú ponorku v rozbúrenom mori?

Ak sa ponorka potopila, námorníkom zostal vzduch len na pár dní.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.


Už ste čítali?