Jednoduchý život vysokoškolského študenta III.

Autor: Jana Paveleková | 26.9.2016 o 21:44 | (upravené 26.9.2016 o 21:51) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  827x

Pretože je rozdiel školu absolvovať a vyštudovať. Je len na študentovi, akou cestou sa vyberie. Ja už som si vybrala. Urobia toto rozhodnutie aj naši noví prváci?

     Som hrdá na to, kým som. Aj u mňa niekedy nastanú obdobia, kedy spochybňujem moje rozhodnutie študovať to čo študujem na univerzite, akú som si vybrala. Tlak osobného či virtuálneho okolia niekedy doľahne aj na mňa a moje zmýšľanie a neraz sa pristihnem, ako si prezerám profily univerzít či vysokých škôl na Slovensku. Potom sa však zastavím a vždy si pripomeniem, že sem som chcela ísť už od detstva. Aj napriek tomu, že som si vedome vždy volila inú cestu než štúdium marketingu či médií, osud chcel, aby som sa nakoniec k svojmu pravému JA vrátila.

Jednoduchý život vysokoškolského študenta

     Vďaka univerzite sa mi dostalo mnoho možností, ktoré by mi nikdy nezišli ani na um. Pravidelne sa zúčastňujem konferencií, ktoré organizuje škola. Aktívne sa zapájam do prednášok či workshopov, ktoré sú k dispozícií pre študentov po riadnom vyučovacom čase. Niekedy som sa sama sebe čudovala, ako sa to všetko dá stíhať popri škole a osobnom živote. Dnes viem, že ma motivovala a poháňala vpred vášeň a túžba po vedomostiach. Zistila som, že nielenže je môj koníček naberať nové poznatky, ale ich aj využívať a posúvať ďalej. Zistila som, že práca s ľuďmi je pre mňa súdená. Štúdium všeobecnej sestry mi posilnilo vlastnosti ako rešpekt, pokora, empatia, dokážem si určiť priority, rozdeliť svoj denný čas a zapracovať tam, kde to najviac treba. Práca v maloobchode mi ukázala, že sa v živote stretnem s ľuďmi, ktorých trápia rôzne problémy. Tí ľudia to svojmu okoliu budú dávať najavo rôznym spôsobom. Napriek všetkému je našou úlohou vystupovať profesionálne, ľudsky a naše správanie sa odzrkadlí v správaní iného. Moje odhodlanie nevzdať to a ukázať sama sebe, že na to mám, mi dalo možnosť stať sa tým, kým som.

     Pamätám si na svoju prvú ústnu skúšku v prvom ročníku, kedy mi prodekanka prehovorila do duše. Zo zápočtu som dostala C a ona odo mňa očakávala viac. Ja som bola so svojim hodnotením vtedy spokojná, pretože teória marketingu bol pre mňa úplne nový odbor, ktorý so zdravotníctvom do úplnej miery nesúvisel. Moji spolužiaci z gymnázií, obchodných akadémií či priemysloviek to mali jednoduchšie. Aspoň, opakujem, to som si myslela. Skúšku mi zadarmo nedala a musela som ukázať všetko, čo bolo vo mne. K tomu som dostala hodnotenie, ktoré som mala pocit, že si nezaslúžim. Chcela som sa odvďačiť a ukázať, že na to mám. Nielen preto, že do mňa vkladali dôveru pedagógovia. Svoju druhú ústnu skúšku považujem za veľmi kľúčovú pre moje pôsobenie ako študenta na Fakulte masmediálnej komunikácie. Doktor, jeden z najobľúbenejších pedagógov na fakulte mi povedal slová, ktoré si pamätám dodnes. Najprv som sa za ne cítila trápne, voči iným spolužiakom. Dnes som vďačná za ich vyslovenie a nesmierne si ich vážim. „V tebe je správna dávka skromnosti a sebavedomia. Verím, že sa stretneme v treťom ročníku.“ Dnes som absolvovala slávnostné zahájenie akademického roka 2016/2017. Dnes som o sebe prvý krát povedala, že som v treťom ročníku. Je to veľmi príjemný pocit. Je to malý, skromný moment v mojom živote. V živote iných by možno nemal žiadnu váhu. Ale človek, ktorý pracuje si dokáže štúdia viac vážiť. Pretože v reálnom živote to nikdy nebude jednoduchšie, než v rokoch štúdia, vzdelávania a zábavy. To sú skúsenosti, ktoré som naberala mnoho rokov doteraz.

Jednoduchý život vysokoškolského študenta II.

     Dnes som nesedela medzi študentmi, ale medzi členmi akademického senátu. Je mi cťou, že môžem zastávať miesto senátorky v zastúpení študentov. Keby ste mi pred pár rokmi povedali, kde budem stáť dnes, neverila by som vám. Nielenže našu univerzitu čaká výročie 20 rokov svojho fungovania a mňa  bakalárske štátnice, ale nás všetkých čaká rok plný výziev. Pretože vzdelanie, politika a ekonómia sú oporné ruky spoločnosti. Je len na nás, ako sa k nim postavíme. Či dianie v nich budeme len pasívne pozorovať, alebo aktívne meniť, doplňovať, tvoriť.

     Dnes som videla mnoho tvárí. Nedokážem si odhadnúť, akými študentmi budú tieto tváre. V akej priečke ich hodnotového rebríčka bude štúdium na univerzite. Či budú hrdí na to, kým sú. Že sú súčasťou akademickej obce a aj vďaka nim je univerzita taká, aká je. S určitosťou môžem tvrdiť, že sa nájde mnoho takých, ktorí si svoju úlohu študenta vyložia inak. Tak k nej budú aj pristupovať. No v každom ročníku sa nájdu talenty. Mladí ľudia, ktorí budú dychtiť nielen po vedomostiach, ale aj po praxi. Študenti, ktorí začnú rozbiehať svoje projekty a budú hrdo hovoriť, kým sú. Verím, že aj oni využijú všetky možnosti, ktoré univerzita ponúka. Aj napriek tomu, že to bude niekedy ťažké, vyronia veľa sĺz pri skúškach, mnohé získajú. Nadviažu nové kontakty a priateľstvá, stratia sa pri presúvaní medzi prednáškami, zaspia na vyučovanie, pretancujú prvé beánie. To je len zlomok zážitkov, ktoré u nás môžu študenti prežiť.

     Okrem oficialít, ktorými si musíme i chceme prejsť na tejto univerzite, stretávame sa i s mnohými veľmi príjemnými a zábavnými udalosťami. Dnes sa okrem oficiálneho otvorenia akademického roka v našej novej aule koná aj Welcome Day 2016, venovaný našim prvákom. Skupinka študentov a pedagógov s poverením fakulty spojila svoje sily a pripravila úvodnú udalosť. Cieľom projektu je neoficiálne privítanie prvákov na našej fakulte. Vytvorených bolo niekoľko skupín podľa záujmov, ktoré ozrejmujú študentom chod školy. V akých budovách sa budú konať prednášky, do akých podnikov treba zapadnúť po vyučovaní, aké predmety či kabinety sú najatraktívnejšie. Inými slovami, každý sa tu dozvie presne to, čo vedieť potrebuje pre svoj život na fakulte.

     Študenti na našej škole sú výborný tím, ktorý dokáže  dokonale spolupracovať. Sme za každú zábavu. Sarkazmus a irónia panujú pri práci. Sme zástancom organizovaného chaosu a nič sa nerieši lepšie, než veci na poslednú chvíľu.

     Nie je nič lepšie, než otvorená komunikácia, priateľská nálada a vtipy, ktoré nikto nechápe. Dnes

Môžete ma podporiť:

prežili prváci svoj veľký deň. Modernou digitálnou i osobnou komunikáciou im bolo povedané všetko, čo budú prvé týždne potrebovať. Je len na nich, ako sa k tomu postavia. Aj nás pán rektor povedal: „Neuspokojte sa s priemerom a nasaďte laťku čo najvyššie.“ Pretože je rozdiel školu absolvovať a vyštudovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?