Jednoduchý život vysokoškolského študenta

Autor: Jana Paveleková | 7.9.2016 o 14:15 | (upravené 7.9.2016 o 14:39) Karma článku: 7,54 | Prečítané:  1434x

Čo ma motivuje pre štúdium? Je skutočne život študenta jednoduchý alebo je to len zdanie? Je presne taký, aký si ho vytvoríme. Na všetkých výhodách i nevýhodách nájdeme mnoho poučného a kreatívneho. Môj školský rok začína.

     Je skutočne vysokoškolský život taký jednoduchý? Pre niekoho možno áno, pre niekoho možno nie. Veľa záleží aj od toho, na akú školu študent chodí, aké má rodinné zázemie, či pracuje, ako k štúdiu pristupuje. Takto by sme mohli zohľadňovať aj veľa iných faktorov.

     Nemôžem ani tvrdiť, či môj život študenta je ľahký alebo nie. Ľahké môže byť pierko. Viem však, že za posledných 6 rokov pracujem a študujem. Niekedy na plný úväzok, inokedy na polovičný. Môj zamestnávateľ je veľmi flexibilný a nápomocný pri riešení môjho časového harmonogramu, aby som vedela skombinovať škola verzus práca.

     Študujem marketingovú komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metóda v Trnave. Verím, že tretina z vás sa zasmiala, druhá tretina považuje túto univerzitu za zbytočnú a vypla tento článok a posledná tretina má rôzny iný názor. Vec sa má tak, že aj napriek nedokonalostiam tejto školy som tu veľmi spokojná. Každá škola má svoje pre a proti, nech má akékoľvek meno, akúkoľvek vedecko-akademickú činnosť. Mnohokrát ani nezáleží na škole ako takej, ale na študentovi. Ako povedala jedna vyučujúca na seminároch v mojom prvom ročníku. Škola vám ponúka mnoho možností. Je len na vás, študentoch, ktoré z nich využijete a ktoré nie. S čistým svedomím môžem povedať, že ponúkané možnosti využívam vždy, keď je príležitosť a mám určité schopnosti, aby som dosiahla svoj cieľ. Samozrejme, to je už ale o inom, pretože snaživcov v kolektíve málokedy ostatní majú radi. Potom akceptácia a plnenie možností, prináša aj temné úskalia.

     Pred pár dňami som googlila. Večerná nuda urobila svoje. Ono to tak býva, keď človek príde z poobednej zmeny domov a necíti vôbec únavu. Našla som mnoho blogov mojich predchodcov, ktorí mali jedinú úlohu. Napísať článok o našej univerzite a fakulte. Neprináleží mi hodnotiť ich prácu, o to sa ani nesnažím. Čítala som si reakcie diskutérov a pozitívne vôbec neboli. Možno by som bola zvedavá, aké hodnotenie za ich snaženie dostali od zadávateľa úlohy.

     Mali títo študenti jednoduchý život v úlohe vysokoškoláka? Možno sa im zdal zložitý a nevedeli nájsť motiváciu a kreativitu pre napísanie PR článku o svojom štúdiu a škole. Nemuseli písať pozitívne. Nemuseli písať negatívne. Mohli školu použiť ako metaforu. Avšak, podľa môjho názoru, ak by motiváciu do štúdia mali akúkoľvek, výsledok ich práce mohol byť iný. Každý nemá vlohy na písanie. Nepochybujem o tom, že i moje vety nemusia každému prirásť k srdcu. Nie každému ulahodím. Ale som rada, ak môžem diskutovať o veciach, ktoré ma zaujímajú a kde sa snažím urobiť si väčší prehľad. Kde sa chcem niečo nové naučiť alebo pochopiť. Rada diskutujem o veciach, na ktorých mi záleží. V diskusiách týchto študentov som však nikde nevidela snahu viezť alebo rozšíriť konverzáciu. Potom aký mal článok význam? Áno, niektorí študenti si ich vysokoškolský život urobia jednoduchým veľmi ľahko. Výsledky ich snažení môžeme pozorovať už počas štúdia a aj po jeho ukončení.

     Tento rok ma čaká veľa povinností, zábavy, zážitkov, učenia, prác, prebdených nocí a projektov. Nie všetko bude jednoduché. Nie všetko bude zložité. Povedala som si, že tento rok si užijem najviac ako len bude v mojich silách. Prácu mám, viem aké je to tvrdo čeliť realite. Preto mi nemusí nič stáť v ceste za plnením si osobných cieľov a výziev na akademickej pôde. Možno tieto myšlienky mali študenti, ktorí písali blogy ako úlohu pre splnenie predmetu. Bola by som zvedavá, kde sú dnes a kam ich zaviedlo štúdium.

     Ale v tomto článku používam priveľa možno, treba si predpoklady overiť v praxi a zažiť si ich. Život vysokoškoláka môže byť jednoduchý aj zložitý zároveň, ale v tom je to jeho čaro.

     Zaznamenali ste v istom období povinné články študentov nielen zo spomínanej univerzity, ale aj z iných? Aké spomienky máte vy na študentské časy? Myslíte, že vysoká škola vám niečo dala alebo naopak, že vám mnoho vzala? Bol (alebo je) váš život vysokoškoláka jednoduchý alebo zložitý?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?