Harry Potter a prekliate dieťa. Kniha, ktorú autorka nikdy nechcela napísať.

Autor: Jana Paveleková | 19.8.2016 o 0:00 | (upravené 19.8.2016 o 0:14) Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1822x

„Ten chlapec bude slávny, nebude jediného dieťaťa, ktoré by nepoznalo jeho meno."Príbeh o Harrym Potterovi sa stal veľkým fenoménom pre mňa a pre celý svet. Poznáte jeho meno i vy? Rowling nechcela už vydať ďalšiu knihu. Skutočne?

     Harry Potter bol fenomén môjho dospievania. Pamätám si, ako som sa dostala do jeho sveta. Šla som so spolužiačkou k nej domov. Chystala si len veci na dramatický krúžok, zatiaľ čo ja som si prezerala policu s knihami. Zaujala ma kniha s názvom Harry Potter a Kameň mudrcov. Vzala som knihu do rúk a prečítala si anotáciu. "Ak chceš, tak si ju požičaj," vyzvala ma s úsmevom spolužiačka. Nevedela som, o čom konkrétnejšie je. Nevedela som, čo ma na nej zaujalo. Prehrýzť sa prvou polovicou knihy, kým Harry žil v muklovskom svete a o tom svojom čarodejníckom vedel málo, bolo pre mňa zložité. Ťažké. Čítanie som skoro vzdala. Bola som vtedy piatačka na základnej škole. Dnes viem, že toto rozhodnutie neľutujem. Pamätám si, ako keby to bolo včera, keď som naraz dostala na Vianoce 3 knihy o Harrym a vo svetle stromčeka som po nociach unikala do sveta plného mágie.

     Rástla som, vyvíjala som sa a spolu so mnou zrel aj príbeh o mladom čarodejníkovi, ktorý ovplyvnil mnoho generácií po celom svete. Poviem vám, to bolo niečo. Zbieranie samolepiek do zberných albumov, kupovanie VHS kaziet s filmami, sledovanie noviniek o knihách, filme, hercoch a spisovateľke. Časom som zistila, že to nie je príbeh určený výhradne deťom. Povedala by som, podľa môjho názoru, že takmer vôbec. Každý si tam dokáže nájsť kúsok svojho ja. Obsahuje mnoho životných zápletiek, právd, problémov, s ktorými sa stretávame aj v muklovskom, reálnom svete. Knihy som čítala niekoľkokrát, v rôznych obdobiach môjho života, no i tak v nich nachádzam stále niečo nové.

     Tento príbeh nebol fenoménom a inšpiráciou iba pre mňa. Celý svet pozoroval Harryho dospievanie a boj proti zlu. V čom pomohol mne? V tomto období sa rozvádzali moji rodičia. Preto som veľmi rada unikala mimo realitu, s ktorou som mala problém vyrovnať sa. Ako správna milovníčka kníh, sú pre mňa tieto tituly veľmi cenné, pretože nie sú len klasické fantasy o niečom, čo nikdy nebude reálne. Naučila som sa, že nič nie je nemožné. Všetko sa dá dosiahnuť, len treba chcieť a mať správnu motiváciu. Teda, skoro všetko, na metle som ešte neletela :)

     Prečo bol čarodejník fenomén pre celý svet? Na svete sa predalo viac než 450 miliónov výtlačkov. Knihy sa stali natoľko populárne, že polnočný predaj nebol výnimkou. Stal sa akýmsi pravidlom, kedy v mnohých krajinách nadšení fanúšikovia čakali v kreatívnych kostýmoch na svoju knihu. Spisovateľka, J. K. Rowling, bola na začiatku nezamestnaná. Samoživiteľka. Poberala dávky v sociálnej núdzi. Písanie bolo to, čím sa vždy chcela živiť. Hodiny, ktoré strávila v kaviarni napomohli tomu, aby jej knihy dostali život. Jej prvú knihu odmietali. Nakoniec vyvolala Potteromániu. Znamená pre vás niečo tento príbeh? Aký máte na knihy názor?

     Nie je to až tak dávno, keď vyšiel posledný, siedmy diel, o Harrym Potterovi. Dlho očakávaná kniha, ktorá všetko uzavrela. I napriek mnohým obetiam, s ktorými sme sa stretávali v dobre premyslenom príbehu, sa všetko skončilo šťastne. Čarodejník prestal mátať ľudí, veľký krik a emócie postupne utíchali, až do posledných dní. Až do nedávna.

     Počuli ste už o divadelnej hre Harry Potter a prekliate dieťa? Malo by ísť o oficiálne ôsme pokračovanie kníh o čarodejníkovi. Dej sa odohráva 19 rokov po tom, ako Harry vyhral boj nad Lordom Voldemortom. Hra rozpráva o Harrym a synovi Albusovi Severusovi. Premiéru mala v Londýne 30.6.2016.

Ôsmy príbeh. O devätnásť rokov neskôr...
Vždy bolo ťažké byť Harrym Potterom a nie je to o nič jednoduchšie ani dnes, keď je prepracovaným zamestnancom Ministerstva mágie, manželom a otcom troch školopovinných detí.
Harry zápasí s minulosťou, ktorá sa ustavične vracia. Jeho najmladšiemu synovi Albusovi pripadla ťarcha rodinného dedičstva, o ktoré nikdy nemal záujem. Minulosť sa prelína s prítomnosťou a otec so synom sa dozvedajú nepríjemnú pravdu: niečo temné prichádza z nepredpokladaných miest!

     Autorka dlhé roky tvrdila a stále tvrdí, že ďalšiu knihu o Harrym už nikdy nenapíše. Fanúšikov nechávala v napätí, kedy tvorila encyklopédiu Fantastické zvery a ich výskyt, ako aj Rozprávky barda Beedla, ktoré boli niekoľkokrát spomenuté v knihách. Dnes môžeme veselo, po mnohých rokoch trpezlivosti povedať, že onedlho (alebo už) budeme mať v rukách ďalšiu knihu. Nejde však o klasický príbeh, na aký sme zvyknutí. Pre veľký záujem vydala autorka iba prepis divadelného scenára. Kniha už vyšla v angličtine. O mesiac má vyjsť aj v slovenskom jazyku. Na Slovensku sa tejto úlohy zhostí vydavateľstvo Ikar. Ako som vyššie spomínala, polnočné čakanie na nový výtlačok je typické pre knihy J. K. Rowling. Ani teraz tomu nebolo inak. 16.8.2016 o 00:01 bol vo viacerých internetových kníhkupectvách spustený predpredaj knihy.

     Názory sa líšia. Mnohí sú pokračovaním sklamaní, práve z dôvodu inej formy. Pôvodne som i ja chcela vlastniť anglický originál, no vždy keď som prišla do kníhkupectva mali všetky výtlačky vypredané. Preto som magicky počkala na polnoc a objednala som si knihu so slovenským prekladom v predpredaji. Teším sa, až ju budem držať v rukách. Napriek všetkému, mám z príbehu trochu obavy. Dej bude o niečom úplne inom. Iná forma. Iné problémy. Nové postavy. Záškodníci, Severus Snape, moje obľúbené postavy postupne odišli v siedmych dieloch. Budem s pokračovaním spokojná alebo sa sklamem ako mnoho iných fanúšikov? Nechám sa prekvapiť, o mesiac už budem vedieť i ja.

    Čítali ste toto pokračovanie? Postrehli ste názory iných? Chceli by ste vidieť divadelnú hru? 

 

Ak sa chcete o knihe dozvedieť niečo viac, nech sa páči. Martinus.sk. Tisíce príbehov. Jedno kníhkupectvo.

 

Viac o divadelnej hre.  

Oficiálna webová stránka autorky J. K. Rowling. 

Oficiálna facebooková stránka autorky J. K. Rowling.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?