Čo s láskou - Na tú prvú nikdy nezabudneš

Autor: Jana Paveleková | 10.8.2016 o 18:09 | (upravené 18.8.2016 o 1:09) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  495x

Kniha, ktorá v sebe nesie mnoho krásnych myšlienok. Príbeh, vďaka ktorému vás pohltia silné emócie. Mladí ľudia, ktorí sa nikdy nemali rozdeliť. Aj toto cítim pri čítaní Sparksovej tvorby. Áno, Nicholas Sparks je pán spisovateľ.

     Vraví sa, že človek na prvú lásku nikdy nezabudne. Neviem aký názor máte na tento výrok vy, ale pre mnoho autorov je práve toto obdobie jedno z najinšpiratívnejších. Či už vtedy tvoria, alebo o nej píšu. Prvá láska je vždy len jedna a ľudia sú počas zamilovanosti vtedy ochotní urobiť čokoľvek. A nielen vtedy. Dnes sa však nepôjdeme zamýšľať nad tým, čo je to láska a najmä tá prvá, ako mnoho iných autorov predo mnou. Rada by som vám predstavila príbeh prvej lásky, na ktorú Dawson ani Amanda nikdy nezabudli.

     Kniha, To najlepšie zo mňa (Čo s láskou) od Nicholasa Sparksa, ktorú vydal Ikar, je jednou z jeho klasík. Rovnaký vzorec. Dvaja ľudia, prekážka v láske, tu a tam nejaký záporný charakter, city, ktoré sa nikdy nevytratia. Pre lásku by zaľúbenci prekročili aj oceán, no nie je vždy všetko podľa ich očakávaní. Knihu som mala možnosť čítať v češtine, kde nesie názov Co s láskou.

     Každý by rád veril, že večná láska existuje. Aj ona tomu verila, keď mala osemnásť.

     V roku 1984 boli Amanda a Dawson spolužiakmi na strednej škole. Pochádzali z odlišných sociálnych pomerov, napriek tomu medzi nimi vznikla priam osudová láska. Meštiacka spoločnosť severokarolínskeho mestečka Oriental im ju nedopriala. Sklamaná Amanda odišla študovať na vysokú školu a Dawsona po tragickej autonehode zavreli do väzenia. Nevideli sa celé štvrťstoročie, až kým sa nestretli na pohrebe spoločného priateľa Tucka. Plnia jeho poslednú vôľu a spoznávajú, že staré city sa vracajú s novou silou. Ani jeden z nich nemá šťastný život. Dawson žije sám, pracuje na ropných plošinách v mori a tajne podporuje rodinu, ktorú nechtiac pripravil o otca. Amanda je vydatá, matka troch detí, ale jej vzťah s manželom alkoholikom, poznačený smrťou malej dcérky, stroskotal. Príležitosť zmeniť doterajší život je na dosah ruky, ale... je to ešte možné? Dá sa prepísať minulosť? A je láska naozaj to najcennejšie, čo môže človek darovať?

     Nicholas Sparks je jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Aj keď píše klasické zaľúbené príbehy, v každom je niečo viac. Nie vždy sa končia tak, akoby si čitateľ prial. V tom je to čaro, príbeh nedokážete predpovedať. Preto jeho tvorbu mám rada.

     Knihu môžete vidieť aj vo filmovom spracovaní, podľa ktorého boli navrhnuté i nové obálky. Nie vždy sa tvorcom filmový paperback podarí, ale tento motív mám skutočne rada. Obálka knihy je pre moju fantáziu viac inšpirujúca, než originál.

     S touto knihou ma spája i milá príhoda, kedy som ju kúpila kamarátkam na Vianoce. Keďže som nevedela zvoliť, ktorý príbeh by sa im od Sparksa páčil viac, kúpila som obom rovnakú knihu. Predsa len, aby sa nehádali. Pre seba som si titul nekúpila. Myslela som si, že počkám, alebo si knihy medzi sebou požičiame (minulý rok boli Vianoce veľmi plodné na literatúru). Pod stromčekom som si ju našla aj ja. A tak sme všetky mali rovnakú, skutočne sme sa hádať nemohli. Hor sa do čítania.

     Na začiatku som sa musela prebojovať základným opisom Dawsonovej minulosti, aby ma spisovateľ uviedol do deja. Nebol nudný, niektoré pasáže som čítala so zatajeným dychom. Skôr som však nerozumela, prečo autor ušiel na vlne opisu kriminálnej Dawsonovej rodiny, ktorá neskôr dej len skomplikovala a bola mu osudným. Je pravda, že keby hlavná postava neprežila to čo prežila, nebola by so všetkým vyrovnaná. Nebol by to on. S jeho vlastnosťami, správaním a túžbami. No nechce sa mi veriť, že ak by v nejakej rodine bolo toľko kriminality a zla, že by si to nikto nevšimol a všetci by žili celkom pokojne a bez závažných sociálnych problémov. Aj väzenie tu bolo pre mňa opísané ako: "no čo, odsedím si a potom o pár mesiacov či rokov budem vonku. Môj život bude pokračovať ako predtým."

     Dawson prežil svoju prvú lásku. Amanda, úplne z iných pomerov než on, mu učarovala na prvý, druhý i tretí pohľad. Nepredpokladal, že medzi nimi bude niečo viac. Ako Sparks opisoval, bola to úplne iná liga. Možno keby nebolo hodín chémie a projektu, pri ktorom mali spolupracovať, nikdy by medzi nimi nevzniklo to, čo bolo. Toto je podľa mňa typické už pre Sparksa, že hlavné postavy pochádzajú z iných pomerov. Chudobnejší, bohatšia. Problémové rodinné zázemie, ideálne rodinné zázemie. Neviem, nevidím mu do hlavy a myšlienok, ale možno si myslí, že práve osobnostné kontrasty vytvoria spolu dokonalú harmóniu.

     Väčšina deja sa odohráva po smrti Tucka, veľmi dobrého známeho Dawsona a Amandy. Pre oboch veľa znamenal. Nešťastná nehoda, rozdiely a mnohé iné komplikácie pár rozdelili. Každý kráčal po svojej ceste bez ohľadu na fakt, či je správna. Tuck ich cesty opäť spojil a postavil ich pred križovatku. Po mnohých rokoch sa stretli. Amanda, vydatá, s dobrým rodinným zázemím, deťmi. Dawson s myšlienkami na Amandu, ktorý sa nedokáže vyrovnať s nehodou a smrťou, ktorú spôsobil i on. Ktorý pracuje na ropnej plošine. Prežíva, ale nežije. Ich cesty sa opäť stretli. Dobre si uvedomujú, že to čo cítili pred rokmi tam stále je. Čo bude nasledovať teraz?

    Nečakajte šťastný koniec, ako som dúfala ja. Vyzeralo by to až moc ideálne. Ale o tom to je. Aj napriek bolestiam, ktoré prežívame, je život krásny. Bolesti nás zoceľujú, formujú. Tvoria. Sú našou súčasťou. Život nie je len o radostiach, ale aj o starostiach. Myslím si, že to sa nám snaží autor vo svojich príbehoch ukázať. Nesúhlasím však s osudom, ktorý bol napísaný pre Dawsona. Získal si ma a presvedčil ma, prečo si on zaslúži šťastný život. Prečo práve on na neho nemá nárok? Je to otázka, ktorú si môžem pokladať iba vo svojich myšlienkach a nikdy na ňu nedostanem odpoveď. Keby však autor napísal príbeh inak, nebolo by to ono. To pravé orechové.

     Ak si chcete spomenúť na prvú lásku. Ak netúžite po klasickej romantike. Ak si chcete priať, aby Amanda a Dawson boli spolu a opäť šťastní. Ak chcete čítať skutočne kvalitnú ľúbostnú prózu, túto knihu nemôžete vynechať. Vo mne zanechala silné pocity.

Ak sa chcete o knihe dozvedieť niečo viac, nech sa páči. Martinus.sk. Tisíce príbehov. Jedno kníhkupectvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?