3D Tlač - Vymodelujeme aj modré z neba

Autor: Jana Paveleková | 9.8.2016 o 12:00 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  574x

Je to skutočne tak? Pokroky pomocou trojrozmernej tlače sú viditeľné na každom rohu. Máte aj vy doma niečo vytlačené? Ďalší posun vpred vďaka Industry 4.0.

     Ľudia vynašli nové technológie a zmenili svet. Dnes nové technológie menia ľudí a ich bežný život. Industry 4.0 je tu. Niet o tom pochýb. Do roku 2020 sa predpokladá úplná automatizácia. Ako sme sa k tomuto kroku dostali, všetci vieme. Ľudia vždy hľadali spôsob, ako si uľahčiť prácu a pracovné podmienky. Manufaktúry, parné stroje, pásová výroba, digitalizácia s virtualitou.

     S Industry 4.0 je často spájaný aj pokrok pomocou 3D tlače, ktorý je využívaný už nejaký ten čas. 3D tlač funguje na princípe vytvorenia trojrozmerného predmetu na základe digitálnych dát. Postupne sa nanáša materiál, ktorý sa spája vo vrstvách. Týmto spôsobom vznikajú požadované výtvory. Priemyselné tlačiarne sa využívajú na tlač výrobkov, súčiastok, materiálu na stavbu budov, protéz a implantátov, či vecí len tak pre domácu zábavu.

     Trojrozmerná tlačiareň má potenciál v mnohých odboroch. Modelárstvo, marketing, medicína, architektúra, gastronómia, automobilový priemysel. Dlho by sme dumali nad všetkými odvetviami a aj po riadnej búrke mozgov by sme prichádzali na ďalšie a ďalšie možnosti.

     V čom sú jej výhody? Je menej časovo  a finančne náročná. Jedným zariadením dokážeme vytlačiť viac druhov modelov. Stačia k tomu iba správne digitálne dáta. Trojrozmerná tlačiareň sa odkláňa od sériovej výroby. Jej projekty sú individuálne a vedia sa prispôsobiť potrebám a požiadavkám zákazníkov.

     Obmedzenie je vo veľkosti modelov, vzhľadom pre rozmery tlačiarne. Projekt dosahuje len takú maximálnu veľkosť, akú veľkosť má samotná tlačiareň  Výroba nie je určená pre dlhší čas. Odporúčané sú minisérie alebo individuálne projekty. Tlač je nenáročná, flexibilná a ľahko prenosná. Preto nie je potrebná striktne veľkovýroba. Pre vytlačenie modelov potrebujeme digitálne dáta, ktoré obsahujú návod. Pokiaľ tieto dáta nemáme, model jednoducho nevytlačíme. Materiál, ktorý sa využíva pri tlačení je prevažne plast, od čoho sa odvíja aj skromná farebnosť.

     Ako prebieha samotná 3D tlač? Potrebujeme si vytvoriť digitálny projekt, alebo vlastniť digitálnu šablónu. Nasledovne sa prenesie digitálny projekt do tlačiarne, kde sa model rozdelí do tisíc vrstiev a aplikuje sa do reálnej tlače. Vyberie sa metóda, ktorou budeme tlačiť model. Najčastejšie sú nimi FDM (hmotu strieka na vyznačené miesta) a SLS (laserovým lúčom sú zrnká prachu spájané do vrstvy). Samozrejme existujú aj iné. Rozhodujúci je aj typ a možnosti tlačiarne, ktorý nám po vytlačení dokončí posledné úpravy na modeli.

 

     Kedysi som projektu 3D tlači moc neverila. Mala som veľmi málo informácií, nedokázala som si predstaviť výsledky v praxi. Na vlastné oči som sa presvedčila, ako veľmi nám dokáže tento spôsob výroby pomôcť. Alebo nás len tak dokáže potešiť (vytlačenú ružu mám stále na poličke).

     Ak by vám povedali, vytlačte si svoj dom, zasmejete sa? Tento spôsob vôbec nie je nereálny. Práve naopak. Taktiež nezabudnime na implantát, kedy mal pacient rakovinou poškodenú panvu. Vďaka 3D tlači a titánovému prášku dokázali vytvoriť adekvátnu náhradu. Aj devastácia tváre Stephena Powera. Zlomok sekundy pri nehode stačil na to, aby mal zlomené obe lícne kosti, čeľusť aj nos. Zranenia boli tak rozsiahle, že mali za následok posunutie oka. Klasické chirurgické postupy nemohli byť vykonané, pretože hrozilo poškodenie oka a očného nervu, čo by zapríčinilo slepotu. Belgickí špecialisti za použitia 3D modelácie dotvorili chýbajúce a poškodené kostné časti s presnosťou na desatiny milimetra a vyhotovili výtlačok z titánového prášku.

     Trojrozmerná tlačiareň má budúcnosť. Fascinuje ma, ako dokáže byť nápomocná v medicíne, či vo vede. Predsa len, tlačenie jedla vo vesmíre je myšlienka, ktorá má úžasný potenciál. Čo 3D tlač predstavuje pre vás?

 

http://modeluj.sk/
https://www.rt.com/news/3d-printing-reconstruct-face-surgery-458/
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2555522/Doctor-creates-new-pelvis-using-3D-printer-Bone-cancer-sufferer-walking-thanks-breakthrough-treatment.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?