Kalvária v Nitre

Autor: Jana Paveleková | 3.8.2016 o 21:18 | Karma článku: 7,52 | Prečítané:  784x

Vyvýšené miesto, týčiace sa nad Nitrou. Je ho vidieť zďaleka. Starobylá kalvária, ktorá je jedna z miestnych dominánt. Tú tvorí Kostol  Nanebovzatia Panny Márie, dvanásť neorománskych kaplniek a Kaplnka Božieho hrobu.

     Nie som obyvateľkou Nitry. Vždy keď navštívim to krásne mesto ma na jeho juhovýchode upúta dominanta, ktorá sa nedá prehliadnuť. Ľudským zásahom poznačený skalnatý pahorok sa nachádza vo výške 213 m. n. m. Tri dominantné kríže, Kaplnka Božieho hrobu, malé kaplnky na spôsob talianskych loriet znázorňujúce jednotlivé zastavenia krížovej cesty, vyhliadka na mesto či kostol Nanebovzatia Panny Márie.

     Pokiaľ sa nachádzate v blízkosti mesta, tento nenáročný zážitok sa oplatí. Výlet do týchto končín si môžete spríjemniť aj prechádzkou s deťmi alebo s domácimi miláčikmi. Máte mnoho možností ako sa dostať na toto miesto. Autom sa môžete vyviezť hore k reštaurácií a pred kostol, prípadne zaparkovať dole v blízkosti nemocnice a ísť hore pešo. Zvolili sme druhú možnosť, ktorú sme zakončili pešou chôdzou po schodoch. Najviac nás upútal strom, uprostred schodov. Pre zachovanie prírody, ktorú narušíme ľudským zásahom ho nezoťali, ale prispôsobili okolie jeho rastu a pozícií. Nakoniec to vytvorilo peknú ozdobu schodiska.

     Keď vyjdete hore schodmi, dostanete sa priamo k reštaurácií, parkovisku a kostolíku. Prvé zmienky o kostolíku pochádzajú už z roku 1248. Počas svojej existencie prešiel viacerými rekonštrukciami. Dominantou kostolíka je socha Sedembolestnej Panny Márie. Zachovala sa z roku 1776. Priamo od kostola po pravej strane vedie hore na kopec  cesta, ktorý lemuje mnoho malých kaplniek. Každá znázorňuje zastavenie na krížovej ceste. Terén je hlinený a kamenistý, preto zvoľte vhodnú obuv, ak ju chcete absolvovať.

     Okrem hlavného kresťanského významu (Kalvária v Nitre patrí medzi významné pútnické miesta na Slovensku) má toto miesto aj geologické a prírodovedecké hľadisko. Kopec nie je len kopu skál. Uchovávajú sa v ňom dôležité informácie z obdobia druhohôr. V jeho útrobách sa nachádzajú neprístupné jaskyne.  Celú atmosféru doplňuje i trávnatá plocha, ktorej sa veľmi darí. Taktiež borovicový porast dotvára výnimočné miesto.

     Na vrchole kopca sa nachádza kaplnka Božieho hrobu, ktorá má pôdorys šesťuholníka. Hneď vedľa nej je krásna vyhliadka so sedením. Návštevníci majú možnosť ďalekohľadom pozorovať mesto a jeho najcharakteristickejšie prvky, ktoré sú znázornené na fotografickej tabuli s legendou. Škoda, že ďalekohľad bol mimo prevádzky a nedalo sa cez neho nič pozorovať. Ale i tak pohľad voľným okom stál za to.

(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)

Zdroj informácií: http://www.nisys.sk/www/content/nisys/list/0/1094

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

SVET

Pomáha aj NASA. Nájdu stratenú ponorku v rozbúrenom mori?

Ak sa ponorka potopila, námorníkom zostal vzduch len na pár dní.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.


Už ste čítali?