Bratislava-Železná studienka a Partizánska lúka

Autor: Jana Paveleková | 30.7.2016 o 11:00 | (upravené 1.8.2016 o 15:04) Karma článku: 7,41 | Prečítané:  2292x

Nachádzate sa v okolí Bratislavy a neviete kam cez víkend na výlet? Využila by som možnosť návštevy hornej časti Mlynskej doliny, kde môžte stráviť čas na dvoch príjemných miestach. Bratislava nie je len betónová džungla.

     Železná studienka je prímestská časť Bratislavy. V minulosti toto miesto bolo prívlastkom kúpeľov. Alkalická železitá voda pomáhala ľuďom, ktorí trpeli bledosťou a slabosťou. Aj vďaka tomu toto miesto nesie svoj názov. Železná studienka sa stala obľúbeným  miestom, kde sa stretávala uhorská šľachta. Neskôr toto miesto odkúpila Bratislava. Trolejbusová linka tu premávala ako prvá. Ľudia sem chodili relaxovať, odpočívať a liečiť sa. Rôzna stavebná činnosť, upravenie toku rieky Vydrice a mnoho iných faktorov však prispeli k tomu, že sa narušili spodné toky vôd a liečivé pramene zanikli. Budovy sa vyľudnili a začali postupne chátrať. Dnes po nich zostali iba prázdne miesta. V spomienkach pamätníkov stoja hrdo dodnes.

     Železnú studienku som spoznala pri príležitosti Behu pre život, ktorý organizuje nadácia Tesco. Dva ročníky po sebe som urobila niečo pre svoje zdravie i pre zdravie ľudí, keď som si v prostredí lesoparku Partizánskej lúky odbehla niekoľko kilometrov. Závan modrých tričiek, ktoré mali oblečené účastníci tejto akcie mi učarovali. No zeleň všade naokolo vynikala ešte viac. Preto som sa rozhodla, že sem prídem inokedy. Keď nebude Beh pre život. Keď na toto miesto budem mať toľko času, koľko len chcem. Železnú studienku som vtedy videla len okrajovo, pretože všetok program sa konal na lúke. Musela som to miesto navštíviť ešte raz a spoznať ho hlbšie.

     Najlepšou voľbou bol pre nás vlak, ktorý nás dopravil na zastávku Bratislava-Železná studienka. Môžete ešte využiť mestskej hromadnej dopravy, auta, či bicyklov.

     Dnes je to najvyhľadávanejšia a najobľúbenejšia prírodná lokalita pre Bratislavčanov pre jej strategickú polohu. Kto túži na chvíľu po oddychu a turistike, prísť sem a vychutnať si všetky možnosti, ktoré vám toto miesto ponúka, je výborný nápad. Turistické a cyklistické chodníčky, miesta pre opekanie a piknik, detské ihriská, rybníky, lanovka. To je len zlomok toho, čo tu môžeme navštíviť a zažiť.

     Partizánska lúka nie je súčasťou Železnej studienky, miesta sú krásne prepojené a dodáva to isté čaro tejto časti. Po jej revitalizácií je ešte atraktívnejšia. Železná studienka vás neoslovila? Nevadí. Svoj čas môžete stráviť aj na lúke v amfiteátri alebo s deťmi na tráve. Hrať futbal, člnkovať sa na jazere, piknikovať či opaľovať sa. Toto miesto vám ponuka mnoho možností. Železná studienka a Partizánska lúka sú obľúbenou víkendovou destináciou nachádzajúce sa v hornej časti Mlynskej doliny. Ktoré miesto je vaše obľúbenejšie? Partizánska lúka alebo Železná studienka?

     Viezli ste sa už v sedačkovej lanovke na Kolibu? Prvý krát bola uvedená do prevádzky v roku 1972. Po dlhých rokoch jej sláva klesla. V roku 2004 sa však podrobila veľkej rekonštrukcií a uvedená do činnosti bola opäť v roku 2005. Jednolanová sedačková lanovka, ktorá spája Železnú studienku a Kolibu premáva mimo sezóny štvrtok až nedeľu od desiatej hodiny. Každú celú hodinu si môžu návštevníci zakúpiť jednosmerný (alebo obojsmerný) lístok a vychutnať si krásny výhľad. Túto možnosť majú aj ich bicykle, ktoré môžu lanovkou prepraviť.

     My sme zvolili pešiu chôdzu až k lanovke, kde sme si zakúpili obojsmerný lístok. Zľavu majú len ZŤP a dôchodcovia. Na lavičke sme si pozreli skúšku dráhy, pretože sme na miesto prišli prv, než premávala. Pre nás bojazlivých to bola taká istota, že lanovka bude v poriadku. Na internete v recenziách sa dozviete mnohé názory :D . Personál obsluhujúci lanovku bol milý a nápomocný. Jediná chyba? Vyhliadka vo vysielači Kamzík patrí reštaurácii. Podmienka? Musíte si zakúpiť nápoj alebo jedlo. Ale výťah hore je zadarmo. To bola teda útecha. Nóbl reštaurácia a turistické oblečenie nie je najvhodnejšia kombinácia. Ale čo by človek neurobil pre potechu svojich očí.

(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?