Vyhne - čarokrásne miesto plné relaxu

Autor: Jana Paveleková | 14.7.2016 o 18:03 | (upravené 14.7.2016 o 18:22) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1575x

Svetové dedičstvo UNESCO, malebné miesto v Štiavnických vrchoch, stelesnenie poznania a oddychu a mnohé iné. Aký prívlastok by ste Vyhniam dali vy?

     Poznáte tie súťaže na sociálnych sieťach - zdieľaj, lajkuj, komentuj? Niekedy je to dobré na prilákanie nových fanúšikov pre stránku. Avšak - načo je to dobré, ak ľudia dajú páči sa mi na stránku, ktorá vôbec nepropaguje nič , čo by ich zaujímalo? Takýto nečinní návštevníci síce zvyšujú štatistiky, ale iba umelo a na krátky čas. Tento článok je však o inom. Vďaka takejto súťaži som mala možnosť poznať úžasné miesto v našej krajine. Vyhne v Štiavnických vrchoch, kam som vyhrala vyššie spomínanú súťaž. Vďaka nej, som i trochu pozmenila názor na tieto súťaže - do môjho záujmu sa dostalo niečo, čo mi navždy zostane v spomienkach. Dovolenka, ktorú som s mojim priateľom vyhrala.

     Kúpeľné mestečko sa spomína už v 13. storočí, kde sa opisuje voda s blahodárnymi účinkami. Tú využívali bohatí ťažiari, ale aj obyčajní ľud. Miesto patrilo od 16. storočia do spravovania Štiavnice. Boli obľúbeným miestom bohatých Európanov. Rozkvet kúpeľov však nastal až v 70. rokoch 19. storočia. Počas 2. svetovej vojny  slúžil areál kúpeľov ako židovský pracovný tábor. Pri prechode frontu v apríli 1945 vypukol nikdy neobjasnený požiar a kúpele ľahli popolom. Ich sláva vyhasla. Viac historických informácií o kúpeľoch sa môžete dočítať aj v publikácií Stratené kúpele Vyhne, ktorá obsahuje aj mnoho historických fotografií. Z čias kúpeľov sa zachovalo iba niekoľko súkromných viliek, vola Margótsy, Hellenbachova vila a Szokácsova vila.

     Vyhnianska dolina patrí k najkrajším v Štiavnických vrchoch. Prvý písomný doklad o pôvode nemeckej osady Isenpach pochádza už z 13. storočia, no prvé stopy osídlenia sa datujú omnoho skôr. Obec sa od 16. storočia zaradila pod správu Banskej Štiavnice aj vďaka ťažbe a spracovávaniu železnej rudy a lesom bohatým na drevo. Aj napriek tomu toto miesto preslávili najmä kúpele a neskôr Pivovar, vraj najstarší na Slovensku.

     Tieto informácie som si postupne vyhľadávala na internete a v cestovateľských bedekroch. Vyhne sú dnes známe okrem iného svojim aquaparkom, ktorý je otvorený celoročne. Vodný raj poskytne relax po horských túrach a v zimnej sezóne i po lyžovačkách.

     Penzión Sasanka, kde sme vyhrali ubytovanie aby sme spoznali osobne toto krásne miesto, ponúka kvalitné ubytovanie v malebnom prostredí. Penzión sa nachádza na kopci, hneď za Vodným rajom, kde ste skutočne za pár minút chôdze. Okrem úžasného ubytovania sa v priestoroch penziónu nachádza aj reštaurácia, kde majú možnosť stravovania sa ubytovaní hostia i okoloidúci návštevníci. Vo mne zanechal príjemné spomienky. Personál milý, ochotný. Keď sme potrebovali poradiť ohľadom turistiky nebol problém. Najlepšie je, že toto miesto je súkromné. Na noc sa zatvára bránka, od ktorej sme tiež dostali kľúče, takže v okolí nebehal nikto, len návštevníci.  Reštaurácia bola super tiež. Priateľ má rád pizzu, preto sme prvé jedlo volili v Taverne dole vo Vyhniach, ale po ochutnaní obeda z penzióna Sasanka, sme už nechceli nikde inde jesť. Najlepšia bola asi búrka, ktorú sme pozorovali v noci druhý deň nášho pobytu. Vietor nebol silný, ale dážď a jemný šum v korunách stromov dodával noblesu tomuto prírodnému predstaveniu.

     

     Keďže sme mali v cene darčekového poukazu 2x ubytovanie pre 2 osoby, mali sme menej času na prezretie všetkých skvostov, ktoré Vyhne ponúkajú. Rozhodli sme sa už prvý deň na menšiu prechádzku, kde sme si zmapovali naše okolie. Veľmi ma zaujala kúpeľná kaplnka Panny Márie Kráľovskej. Nemala som o nej ani poňatia. Šli sme sa prejsť lesom po cestičke a zrazu pred nami stála. Kaplnka je jedinou stavbou v Európe svetoznámeho slovenského architekta Ladislava Hudeca, prezývaného aj Otec ázijských mrakodrapov. V roku ho 1918 totiž zavial do Šanghaja, kde pôsobil dlhé desaťročia. Škoda, nemyslíte? Kaplnka stojí nad areálom Vodného raja. V jej okolí sa v minulosti nachádzali kúpeľné domy, hotely a korzá. Jej projekt navrhol Hudec ešte v jeho študentských časoch. Je zázrak, že kaplnka prežila veľký požiar, ktorý zrovnal so zemou kúpele.

     Druhý deň sme sa rozhodli  pre turistiku na Kamenné more. Svojou rozlohou 13 ha je najväčším svojho druhu vo vulkanickej časti Karpát. Je jedným z najstarších chránených území na Slovensku. More obrovských skál vzniklo pravdepodobne po zemetrasení. Podľa bedekru sú v teréne trasy s vyznačenou značkou zobrazenou v hlavičke tabuľky. Značky som videla jedine na stromoch šípky, podľa ktorých sme sa orientovali. Bola škoda, že miesto nenavštívilo i viac turistov. Okrem nás sme nikoho po ceste nestretli. Možno sme iba netrafili rovnaký čas. Ale ten pocit, keď sa ocitnete v mori obrovských kameňov je úžasný. Cítila som sa zrazu taká bezbranná a malá. Proste príroda je skutočná kráľovná. K tomuto miesto sa viaže aj povesť. V časoch, keď z kremnickej mincovne smerovali do Budína plné vozy zlatých dukátov, úzkostlivo ich chránili pred zbojníkmi. Za pomoci zbojníckeho vyzvedača ich predsa len prepadli. Drábi namiesto zlatých dukátov v truhliciach našli len kamene. Bezmocný vojenský komisár vojakom nariadil, aby ich vysypali. Ako sa začali gúľať dolu kopcom, tak ich stále pribúdalo. Odvtedy tu už nevyrástol jediný strom, ostal tu len samý kameň a ľudia tento svah nazvali Kamenné more.

     Deň sme ukončili kúpaním sa v aquaparku, ktoré sa nám núkalo ako vhodný bod programu. Voda mala príjemnú teplotu, bazény na plávanie rôznej hĺbky sme využili na maximum. Škoda, len, že sa nám na záver dňa začalo trochu kaziť počasie a citeľne sa ochladilo. Na tomto mieste sa kedysi rozprestierali kúpele. Po požiari ich neskôr nahradilo termálne kúpalisko a napokon vodný park, ktorý obec vystavala za pomoci eurofondov.

     Svoj posledný deň sme sa rozhodli zakončiť návštevou pivovaru. Nestihli sme ale platenú prehliadku so skupinkou a keďže  počet 2 je málo, obdivovali sme ho aspoň zvonka. I keď pri pohľade na schátralé a opustené budovy pred vstupnou bránou mám dojem, že sa mu nedarí tak, ako kedysi.

     Z dovolenky si odnášam príjemné spomienky a pocity. Či už na ľudí alebo na krajinu. Teším sa, až sa mi opäť naskytne možnosť a vrátim sa tam. Ďakujem penziónu Sasanka za možnosť prežiť vo Vyhniach plnohodnotne strávené dni.

     A čo vy? Boli ste niekedy obdivovať toto malebné miesto našej krajiny? Aké máte zážitky a dojmy vy?

(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
Jana Paveleková
Jana Paveleková
Jana Paveleková
Jana Paveleková
Jana Paveleková
Jana Paveleková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?