Bratislava a nová baroková záhrada

Autor: Jana Paveleková | 10.7.2016 o 10:36 | Karma článku: 11,10 | Prečítané:  7980x

Spomienky na Bratislavu sa mi viažu na detstvo a na výlety s babičkou a sestrou. Dnes si vytváram vlastné spomienky.

     Spomienky na Bratislavu sa mi jednoznačne viažu na výlety s babičkou, kedy mňa a sestru brávala spoznávať naše hlavné mesto. Prechodili sme snáď všetko, čo vtedy bolo možné od historickej časti, až po tú nákupnú. Dnes už do Bratislavy s babičkou na výlety nechodievam, ale veľmi rada navštevujem miesta a spomínam na staré časy. Dnes nepotrebujem človeka, ktorý ma hlavným mestom bude sprevádzať, aby som sa nestratila. Dnes som ja tá, čo prevádza. Dnes navštevujem i iné miesta, ktoré rada ukazujem babičke, pokiaľ to miesto ideme navštíviť spolu. Vždy podotknem, že keby nebolo jej, nemám na to mesto také krásne spomienky. Pre niekoho je Bratislava malá, hlučná, nevýrazná, betónová. Isto je mnoho vecí, ktoré by sa dali vylepšiť, zrenovovať. No i tak je to pre mňa jedno z najkrajších miest, pretože mňa k nemu pútajú spomienky na detstvo a na moju rodinu.

     Správy, že na Bratislavskom hrade sprístupnili novú barokovú záhradu obleteli slovenský internet veľmi rýchlo. Reakcie boli rôzne. Niektoré boli pozitívne, iné negatívne. Fotografie na internete však nie sú všetko, tak sme si zbalili s kamarátkou fotoaparáty a vyrazili sme sa ta pozrieť sami, aby sme si vedeli vytvoriť svoj vlastný názor.

     Nová záhrada je údajne presnou replikou barokovej záhrady na Bratislavskom hrade z rokov 1778-1780. Pri vizualizácií a následnej stavbe im pomáhali dve dobové mapy, ktoré znázorňovali veľkosť a rozmiestnenie jednotlivých častí záhrady. Ľudia však zastávajú názor, že záhrada má momentálne viac betónu ako zelene a taktiež že bolo do nej investovaných priveľa peňazí za tak málo práce. Okrem iného má aj dva vstupy, vďaka čomu tvoria bezbariérový prístup do všetkých častí záhrady, vzhľadom pre jej kaskádovité rozloženie so schodiskami v strede.

     Záhrada však vo mne zanechala príjemné pocity. Keď som sedela na lavičke medzi kríkmi, vnímala som krásne počasie, bolo pekné premýšľať nad tým, čo som videla. Okrem kvetov a mladých stromov doplňujú záhradu aj tri fontány a mnoho sôch malých anjelikov, pričom je každá iná. Raz, keď múry obrastie zeleň a stromy vyrastú, bude to ešte krajšie miesto oddychu. Síce si na tieň z korún mohutných stromov musíme počkať, no i tak sa na to miesto veľmi rada vrátim opäť.

    A čo vy? Boli ste sa tam niekedy prejsť? Aké pocity vo vás zanechala nová baroková záhrada?

(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)
(Jana Paveleková)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?