Zostaň so mnou - buďte režisérom svojho života

Autor: Jana Paveleková | 1.7.2016 o 20:21 | (upravené 18.8.2016 o 1:27) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  406x

 „Nie, režisérka je ona. Možno vyčkáva na príležitosť. Porozprávajte sa s ňou. Povedzte jej, nech si vyberie, koľko času potrebuje, ale nech sa vráti. Že ju čakáte." Ona je režisérka. Ak zostanem. Ak prežijem. Záleží to na mne.

                Predstavte si, že prežívate klasický rodinný deň    v adolescentných časoch. Máte s rodinou čas sami pre seba  a rozhodnete sa na menší výlet pozrieť známych. Brat veselo  džavoce, rodičia sa smejú. V aute sa neviete dohodnúť na štýle  hudby, ktorú budete počúvať. Taká typická rodinná chvíľa. Potom  sa však stane nešťastie. Autonehoda. Vidíte rodičov v kaluži krvi,  brata nedokážete ani nájsť, pretože nájdete samú seba. Ako  môžete vidieť samú seba? Veď ste tu. A v tom je ten problém.  Pozeráte sa na vaše doráňané telo bojujúce o život, ale vašu  dušu mimo neho nik nevidí. I vy si to nedokážete predstaviť?

                Túto situáciu si na začiatku príbehu zažila Mia, hlavná  predstaviteľka knihy Zostaň so mnou od Gayle Formanovej.  Mladé, tiché dievča bolo vychovávané v nezvyčajnej rodine  hudobníka. Bláznivá, no milujúca rodina. Čo viac by si človek  mohol priať. Rodičia boli iní, než rodičia jej kamarátov  a spolužiakov. Sarkastickí, ironickí a milujúci. Mala mladšieho  brata Teddyho. Najlepšiu priateľku Kim, ktorá jej rozumela aj bez  slov.. Priateľa Adama, gitaristu a sólového speváka v jeho hudobnej skupine. Mala mnoho rodinných priateľov a známych, ktorí ju od malička hýčkali, starých rodičov, ktorí ju aj s rodičmi viedli k štúdiu na Juilliarde, najmä stará mama. Mala svoje violončelo a klasickú hudbu. Hrať na tomto samotárskom hudobnom nástroji bolo pre ňu ako dýchať. I napriek tomu že jej život bol poskladaný z rozličných skladačiek, spolu dávali zmysel. A teraz? Jej telo bojuje o život v nemocnici. Rodičov niet, svoj boj prehrali. Starí rodičia a najbližší rodinní priatelia sú stále pri nej v nemocnici. Vo dne v noci, nepohnú sa od jednotky intenzívnej starostlivosti. Priateľ Adam je tiež nablízku. Nedokáže si bez Mii predstaviť svoj život, pretože i napriek ich mladému veku k nej prechováva lásku, úctu, rešpekt a obdiv. Ale čo Mia? Všetko to pozoruje. Vidí samú seba. Vidí ich. Vidí zdravotnícky personál. Je to na nej. Buď bude bojovať a bude sa chcieť vrátiť do svojho pôvodného života plného nešťastných zmien. Alebo odíde za rodičmi. Vzdá boj, dobrovoľne ho prehrá a opustí tých, ktorí ju milujú.

                Spisovateľka využíva v deji dva časy. Prítomný z pohľadu talentovanej violončelistky, ktorý sa odohráva v nemocnici po nehode a retrospektívny. Mia spomína na všetko, čo prežila. Na jej prvé rande s Adamom. Na zoznámenie Adamom s rodičmi. Na cestu, ktorá ju doviedla ku klasickej hudbe a jej prvému vystúpeniu. Na jej trénovanie na violončele, aby sa dostala na prestížny Juilliard. Na netradičné zoznámenie s jej najlepšou kamarátkou Kim, ktoré sa začalo násilím a bitkou v škole. Na jej rodičov, na jej brata Teddyho. Na čas strávený so starými rodičmi. Na jej detstvo. Život, ktorý doteraz prežila sa jej pred očami premieta ako film. Teraz však ubiehajú hodiny ako dni a ona bojuje o život. Pre ktorú stranu sa rozhodne? Vráti sa za milovanými, alebo sa rozhodne nasledovať rodičov? Ako povedala jedna sestrička starým rodičom: „Nie, režisérka je ona. Možno vyčkáva na príležitosť. Porozprávajte sa s ňou. Povedzte jej, nech si vyberie, koľko času potrebuje, ale nech sa vráti. Že ju čakáte.“ Počúvne Mia starých rodičov?

                Kniha Zostaň so mnou je prvý diel zo série o mladej violončelistke. Jej pokračovanie nesie názov Kam zmizla. Kniha vyšla v preklade v roku 2014 (originál 2009). Ako inak, najprv som videla film, no keď som v kníhkupectve našla výtlačok, zaujala ma obálka. Nedokázala som si spojiť, že ide o ten istý príbeh, ale podľa titulnej obálky som ho spoznala. Film sa mi páčil, takže som si určite musela zakúpiť knihu. Poviem vám, zanechala vo mne silný zážitok. Nejde len o nejaký príbeh o dospievajúcom 17 ročnom dievčati, ktoré doteraz viedlo pomerne bezstarostný život. Ide o čítanie jej zážitkov a ťažkej voľby, kedy bojuje o život v nemocnici po ťažkej autonehode, kedy jej rodičia zomreli.  Keď sa ale vžijete do jej pocitov, že jej rodičia tu už nie sú. A nedržia ju za ruku. Ani nikdy nebudú. Nikdy jej už nebudú oporou, ani ju nepovzbudia v jej živote. Tieto skutočnosti si nedokážem predstaviť. Dej je veľmi pútavý a kniha sa číta prakticky sama. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a dokedy som ju neprečítala, bola mojim verným spoločníkom na cestách.

                Gayle Formanová je prozaička a novinárka, ktorá sa vo svojej tvorbe venuje predovšetkým problémom dospievajúcej mládeže. Beletriu začala písať už  roku 2002. Napísala viac kníh, no jej najväčším pokladom je Zostaň so mnou (If I Stay), ktorý doposiaľ vyšiel v 30tich krajinách sveta.

                Príbeh nie je len kniha pre mladé dievčatá. Je to kniha venovaná ľuďom, ktorí majú túžbu vcítiť sa do rozhodovania mladého dievčaťa. Ktorí chcú s ňou prežiť minulosť, zbožňovať ňou prezentovanú klasickú hudbu. Zažívať prvú lásku. Pretože ona je režisér jej predstavenia. Chcete režírovať spolu s ňou?

„...nechám ťa ísť. Ak zostaneš.“

                    Čítali ste jej príbeh? Aký dojem vo vás zanechala kniha?

Ak sa chcete o knihe dozvedieť niečo viac, nech sa páči. Martinus.sk. Tisíce príbehov. Jedno kníhkupectvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?