Verejné chladničky konečne na Slovensku

Autor: Jana Paveleková | 26.5.2016 o 8:50 | (upravené 28.6.2016 o 22:42) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  589x

Projekt Verejné chladničky vďaka Nadácií Tesco a magistrátu hlavného mesta sa možno čoskoro objaví v uliciach nášho hlavného mesta. V Bratislave.  Je mentalita nášho národa stavaná na to, aby bol tento projekt úspešný?

     Každému z nás sa stane, že v chladničke má viac potravín, než stihne spotrebovať. Najlepšie je nenakupovať veľa, variť zodpovedne a mať v domácnosti ľudí, ktorí majú hlad. Avšak nie vždy sa to dá matematicky vypočítať a potom ju uvidíme. Tú salámu, ktorej sa blíži dátum minimálnej spotreby a my si uvedomíme, že ju nestihneme zjesť. Nestihneme ju použiť do varenia a zamraziť sa ju  už neoplatí. Kto podobnú situáciu nezažil, zrejme nezažil ten hektický, no i krásny chod dynamickej domácnosti. Čo v takomto prípade?

     Dátum minimálnej spotreby je ukazovateľom pre nás, spotrebiteľov, dokedy si potravina pri správnom uskladňovaní zachováva svoje špecifické vlastnosti potrebné pre konzumenta. Inak povedané, za správneho skladovania si zachováva svoje mikrobiologické, hygienicky nezávadné a estetické vlastnosti. Avšak to neznamená, že i po prejdení tejto lehoty je potravina nejedlá. Všetko to záleží od ich vlastností, skladovania a jednotlivých špecifík potravín. Podobne je to aj s pojmom dátum spotreby, ktorý môžeme na potravinách vidieť tiež. Prečo je potrebné si uvedomiť tieto skutočnosti?

     Vo svete je veľa chudoby. Ani si neuvedomujeme, koľko chudoby sa nachádza priamo okolo nás. Možno by ste niekedy neverili, koľko ton potravín vyhodíme ročne. Ruku na srdce, kedy ste naposledy vyhodili jogurt, ktorý už podľa dátumu spotreby bol "pokazený"? Alebo ste si neboli istí dátumom minimálnej spotreby a vyhodili ste múku či ryžu? Tých pár eur, ktoré takto vyhodíme do koša si neuvedomíme. Ale týchto pár eur vo forme potravín by niektorým okolo nás veľmi pomohlo.

     Nepochybujem, že ste iste počuli o projekte Verejné chladničky. Projekt vznikol v Nemecku, kde sa skupinka nadšených dobrovoľníkov rozhodla založiť neziskovú organizáciu (Foodsharing). Ich snahou je vyriešiť a minimalizovať tento problém práve tým, že  vytvoria verejné chladničky. Ľudia budú mať možnosť potraviny, ktoré nevyužijú vo svojich domácnostiach, darovať tým, čo to najviac potrebujú. Tieto chladničky sú vhodne situované po meste a k dispozícií sú nonstop. Takto zachránili viac než 2000 potravín. Projekt sa rozšíril i do iných krajín Európy.  V Česku už sú. Teraz sme prišli na rad my.

     Verejné chladničky sa majú objaviť v Bratislave. Jedlo z nich si môže vziať hocikto a zadarmo. Spolu tak zabránime zbytočnému vyhadzovaniu jedla do smetných košov. Tento projekt podporia viacerí - Nadácia Tesco, magistrát hlavného mesta. Musíme si však položiť dôležitú otázku. Je mentalita národa stavaná na to, aby bol tento projekt úspešný? Podľa vyjadrenia viacerých z môjho okolia je tento nápad úžasný, nápaditý a kreatívny. Nielenže ľudia nebudú vyhadzovať potraviny, ale pomôžu aj tým, čo to potrebujú. Verejné chladničky nesú i skrytú reklamu - querilla marketing - akoby sme mali zaobchádzať s jedlom v modernej spoločnosti. Avšak postavia sa viacerí k tomuto zodpovedne? Čo vandalizmus. Kamery určite budú tieto boxy chrániť, aj iné inštitúcie sa zapoja. Vandalov to ale nezastaví. Čo ak jedlo v chladničkách bude nechcené? Ak mu nebudú ľudia dôverovať? Čo ak tento projekt niekto zneužije pre iné účely?

     Ako príklad by som mohla uviezť boxy s knihami v mojom meste. Boli umiestnené dva boxy. Na stanici a pri nemenovanej univerzite. Ľudia mali možnosť do boxov venovať nepotrebné knihy a naopak, iné pre nich zaujímavé si požičať a po prečítaní vrátiť. Úžasný nápad, všade vo svete to už funguje, prečo nie aj u nás! Našla som pár starších kúskov aj u seba doma. Chcela som sa do projektu zapojiť. Ako to dopadlo? Potešili niekoho knihy? Asi áno, keď som ich v boxe už nikdy nevidela (odvtedy ubehli dva roky). Ak sa na polici objaví kniha, vedzte, že o chvíľu tam nebude. Tým sa stráca duša tohto projektu.

      Čo ak aj projekt verejné chladničky stratí svoju dušu a význam? Zostane v nepochopení občanov? 

     Podľa môjho názoru je tento projekt jedným z úspešných krokov vpred. Pomôžme, keď máme čím. Nevyhadzujme zbytočne niečo, čo sa dá ešte využiť. Síce nie som obyvateľkou Bratislavy, ale veľmi rada prispejem potravinami do boxov. Nielen takými, ktoré by som musela nutne vyhodiť. Budem rada, ak niekomu pomôžu. S dobrým pocitom sú predsa krajšie dni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?