Napíšte to nahlas, váš názor je podstatný!

Autor: Jana Paveleková | 24.5.2016 o 19:16 | (upravené 28.6.2016 o 22:42) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  422x

     Napíšte to nahlas, váš názor je podstatný! V tomto duchu znie dotazovanie sa po vašom názore. Po našom názore, ako sa mať lepšie a ako niečo urobiť pre nás, pre naše deti, pre budúce generácie.

   Právo na prácu máme každý. Nielenže nám to určujú základné ľudské práva, ale aj spoločnosť to od nás očakáva. Človek študuje, aby sa pripravil pre zamestnanie. Pracuje, aby mal na živobytie. Celý život prichádza do neustálej interakcie so spolupracovníkmi, zamestnávateľmi. Učí sa a zdokonaľuje v profesií, ktorú si vybral, zaúča ďalšie generácie, sebarealizuje sa...

     Na Slovensku sú pracovné podmienky presne také, aké sú. Povedzme si na rovinu. V posledných rokoch sa štrajkuje pre lepšie pracovné podmienky a platy viac než dosť vo viacerých povolaniach. I napriek tomu, že sa znižuje nezamestnanosť, sú zamestnanci často obmedzení vo svojich pracovných zmluvách (ak niekto pracuje na nejakom oddelení, podľa zákonníka práce nemôže mať na tom istom oddelení aj dohodu o pracovnej činnosti). Minimálna mzda je taká aká je. Jej dno stále posúvajú vyššie. Ale aká je minimálna mzda v Nemecku? Rakúsku? Švajčiarsku? Samozrejme, nedá sa to ani porovnať, pretože ekonomika spomenutých krajín je na úplne inej úrovni ako tá u nás. Na Slovensku. Zákonník práce meniaci sa často. V teoretickej rovine vyzerá všetko dokonale, futuristicky. V tej praktickej rovine to však niekedy nevyjde presne tak, ako to bolo myslené. 

     Mzda za vykonanú prácu nie je všetko. A čo pracovné benefity? Pracovný čas? Iné výhody? Stretli ste sa so šikanou na pracovisku zo strany kolegov alebo zamestnávateľa? Vedeli ste situáciu vyriešiť sami či s pomocou? Postavili ste sa problémom? Má kto hájiť vaše práva? Viete, že v tom nie ste sami?

     Za naše práva bojujú pracovné odbory a odborníci v nich. Počuli ste o Labour Law Association? Asociácia pracovného práca spája odborníkov z oblasti pracovného práva a súvisiacich disciplín. Ich cieľom je podpora rozvoja pracovného práva a pracovných podmienok pre ľudí. Svoje stanovené ciele dosiahne konferenciami o aktuálnej problematike, poskytovaním poradenských a výskumných služieb, publikačnou činnosťou. Svoje úsilie okrem offline marketingu propaguje aj online formou, napríklad pomocou ich webovej stránky a facebookovej stránky.

     Prečo je dôležité vedieť tieto informácie? Sú našou opornou barličkou, pokiaľ zlyháva systém. Odborníci, ktorí nám vždy poradia v rámci svojich možností a kompetencií. Inovátori zo sveta pracovného práva, ktorí sa neboja povedať nahlas svoj názor, i keď môže byť pre niekoho často nepríjemný.

     V súvislosti s Asociáciou pracovného práva sa dňa 14.6.2016 uskutoční v Bratislave konferencia na tému  Sociálne partnerstvo a kultúra sveta práce. Svoj názor v paneloch prídu vyjadriť mnohí odborníci zo sveta pracovného práva.  Svoju účasť potvrdil aj Dr. Henning Meyer, odborník na súčasnú ekonomiku a manažment. Prečo sa koná konferencia? Treba vedieť definovať chyby pri budovaní sociálneho partnerstva a treba sa im vedieť vyvarovať.  Cesty sociálneho partnerstva sú jasne dané. Akým smerom sa bude uberať? Aké legislatívne záväzky to bude pre nás predstavovať? Je potrebné vedieť konkretizovať čo znamená kultúra sveta práce. Ako sa môžeme inšpirovať od zahraničných partnerov. Ako môžeme pomôcť Slovensku a pracujúcim Slovákom. Kam smeruje naša ekonomika. Aké technické pokroky nám pomôžu pri práci a čo to pre nás znamená. Že sa nemusíme báť, ale je dôležité myslieť aj na obojstrannú komunikáciou so zamestnávateľom, či už formou kolektívnej zmluvy alebo teambuildingov.

   Pred konferenciou sú distribuované online i offline formou dotazníky. Jeden je venovaný  zamestnancom a druhý zamestnávateľom. Vzorka respondentov je náhodná. (pokojne svoj názor napíšte i vy). Dôležitý je názor všetkých. Výsledky budú zapracované do materiálov spomínanej konferencie. Názor verejnosti nás zaujíma, pretože práve verejnosť sa v dennom styku stretáva s problematikou, ktorá je kľúčová. S problematikou, ktorú treba zmeniť, inovovať. Napíšte to nahlas, váš názor je podstatný! V tomto duchu znie dotazovanie sa po vašom názore. Po našom názore, ako sa mať lepšie a ako niečo urobiť pre nás, pre naše deti, pre generácie, ktoré sa do pracovného procesu zapoja o pár rokov.

     Je dôležité chopiť sa šance, rozpútať diskusiu a povedať si svoj názor. Ako sa vraví, nemému ani vlastná mať nerozumie. Pokiaľ nepovieme čo je pre nás výhodné, čo nám vyhovuje v plnom rozsahu, čo očakávame alebo naopak, čo je pre nás problémom, potom nikto s tým nebude vedieť nič urobiť. Ani my sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?