Kinematrografia 21. storočia. Realita priamo v obývacej izbe!

Autor: Jana Paveleková | 18.5.2016 o 9:48 | (upravené 28.6.2016 o 22:47) Karma článku: 7,75 | Prečítané:  413x

     Kinematografická tvorba 21. storočia nám má prinášať realitu priamo do obývacej izby. Je to tak správne? Čo ľudia očakávajú od tejto alternatívnej reality a čo im je ponúknuté?

     Film ako masové médium má už tie svoje roky. Prežil vojny. Prežil politické puče. Prežil nástup internetu a digitalizácie. Stále si udržuje prednú pozíciu v obľúbenosti. Počas jeho vývoja sa dosť zmenil. Poznáme mnoho žánrov a štýlov, nemáme len kolorizované obrazy, ale farebné, animované, digitalizované. Jednoducho povedané, divákom prináša vždy nový zážitok precítenia deja - nový spôsob alternatívnej reality priamo z pohodlia domova.

     Námet pre tento článok mi dal dnes film katastrofického žánru. Točený a prestrihávaný tak, že divák mal pocit priameho zapojenia v deji. Nevidel hercov, aktérov príbehu, ale priamo dej strachu a boja o život. Samozrejme, niektorí si myslia, že z týchto katastrofických filmov, kde je v deji zakomponované zničenie ľudstva pre zmutovanú chorobu či inú príčinu, nás má varovať pred našim správaním. Avšak popisovať to detailne, tak ako tomu bolo v tomto prípade myslím, že nebolo potrebné. Divák podľa môjho názoru 100% prežíval zážitok, neraz som zatvárala oči pred toľkým násilím a brutalitou (a to som všeobecná sestra, v nemocnici som sa septických rán napozerala dosť). Ale toľké spôsoby ako ublížiť človeku vo filme som snáď asi ešte nevidela. A to je kinematografia jedným z mojich koníčkov. Je skutočne vhodné násilie vizualizovať až takou formou? Neklesne tým hodnota filmov ako umenia? Dokonca v samotnom filme tieto niekedy až drastické spôsoby boli popisované "ber to ako hru, bude to pre teba jednoduchšie". Skutočne toto niekto dokázal napísať do repliky hercovi a podávať to divákovi? Nezmysel!

     Na konci príbehu som sa predýchavala počas tituliek. Zanechal vo mne veľmi nepríjemné pocity strachu a hnevu. Samozrejme, tvorca poukázal aj na silu lásky a rodinného puta medzi matkou a dieťaťom, avšak týchto okamžikov bolo veľmi málo. Je nevyhnuté dať násiliu toľko podôb?

     V kine vás uvádzači nepustia do sály, pokiaľ nespĺňate vekový limit pre zhliadnutie takéhoto druhu filmu. Keď však telezívia zakúpi licenciu, pokojne vám zážitok ničivého vírusu pre ľudstvo prinesie priamo do vašich obývacích miestností. Podobne je na tom i internet, kde máte prístup prakticky ku všetkému, tak to netreba viac ani popisovať. 

   Realita, ktorá niekedy nie je pre človeka príjemná nás núti zamyslieť sa. Často hľadáme únik z nej práve pri filmoch (prípadne knihách a iných záľubách). Myslím si však, že niektoré verzie "alternatívnej reality" by divákom nemali byť ani ponúknuté. Zlo plodí len zlo. Ako sa má k tomu postaviť dieťa? Rodič nie vždy dokáže dohliadnuť na to, aby jeho dieťa nevidelo film, v ktorom sa nachádza agresia. Je dobré, ba dokonca žiadúce poukázať na niektoré voľby ľudstva, ale takýmto štýlom sa nikto neponaučí. Ľudia, vyhľadávajúci tento žáner filmov, tak nerobia z náučných dôvodov. Proste ich to baví.

    Myslím si, že hoc cenzúra bola zakázaná alebo obmedzená, v niektorých prípadoch by sa mala vrátiť späť na svoje miesto. Nie je dobré zavádzať diváka alebo mu podávať mylný obraz doby, avšak i zdravý rozum si musí povedať, čo je dosť, to je dosť. Biznis a zisk za filmovú tvorbu nie je všetko. 

     Realita podávaná divákovi by mala mať svoje hranice. Pretože v tej obývacej miestnosti, na gauči pod dekou nesedí len dospelý a vyrovnaný človek, túžiaci po vzrušení a adrenalíne. Ale i deti. I slabšie povahy. A napriek tomu, že majú právo vypnúť film a nedopozerať ho, tomu tak neurobia, ako som tak neučinila ani ja.

     Kinematografia dneška sa v mnohých prípadoch mení na veľmi zvláštny druh zábavy. Samozrejme som rada, že ešte stále medzi novinkami sa dajú nájsť tvorby, ktoré dokážeme nazvať stále umením. Aké filmy v posledných rokoch, ktoré sa objavili na plátnach kín či len na obrazovkách považujete vy za umenie a prečo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?